Volume, Open Interest

Goto down

Volume, Open Interest

Příspěvek  Administrator za Wed Nov 26, 2008 7:05 am

VOLUME

Volume patří mezi indikátory, které nám udává jaké množství obchodů bylo v danné chvíli zobchodováno.
Záleží na tom na jakém Time Frame (dále jen TF) obchodujeme, například pokud máme TF 1 minuta, pak nám Volume indikátor udává kolik bylo zobchodování kontraktů za jednu minutu, pokud máme TF 1 hodina tak nám indikátor udá kolik bylo zobchodováno kontraktů za 1 hodinu.
Případně jestli-že obchodujeme nějaké alternativní TF (například volume grafy či Range bars grafy) pak nám volume udá kolik bylo zobchodováno kontraktů opět na jedné svíci. (Volume grafy a range bars budou vysvětleny v následujícím článku).Vždy tedy záleží na jakém TF obchodujeme, volume pak udá hodnotu za 1 bar.

Na obrázku níže vidíme graf trhu TF (E-mini russell 2000). Zvolili jsme TimeFrame (TF) 1 minuta, čili jedna čárka (bar) značí 1 minutu.

Můžeme vidět, že první svislá bílá čára nám ukazuje na bar, který se odhrál v 19:12 našeho času a volume činilo 350 (čili 350 uzavřených obchodů, kontraktů, za danou minutu), druhá čára nám ukazuje co se událo v 19:48. Zde již na volume grafu můžete vidět, že se volume pohybovalo na hodnotě 1947 (čili 1947 uzavřených obchodů za danou minutu).Pamatujete si ještě jak jsem vám říkal, že stačí obchodovat 1,5h po otevření trhu (15:30 - 17:00) nebo 2h před zavřením trhu (20:00 - 22:00) ?? Vyplácí se to právě proto, že obchodují převážně američané, kteří jsou nejaktivnější u otevření trhu a pak před jeho zavřením, na obrázku níže můžete vidět, že volume je nejvyšší právě na začátku a na konci obchodování, je to dáno tím, že uprostřed obchodování, cca v těch 12:00 US času je většina lidí v USA v práci, případně na obědě a nemá čas obchodovat. Zní to banálně ale je to tak.

Předně si je třeba uvědomit, že na to, abychom mohli realizovat naše obchody, například nakoupit určitou komoditu potřebujeme protistranu, která nám komoditu prodá.
Proto je třeba dbát na to, aby trh, který obchodujeme byl dostatečně likvidní
Likvidita = laicky řečeno jak moc je danný trh obchodovaný.
Pokud budeme vstupovat do trhu, který je málo likvidní pak nám hrozí, že bude chvíli trvat než se najde naše obchodní protistrany a ikdyž jsme dali nákupní příkaz například na hodnotě 650,2 u kukuřice tak než se najde protistrana tak bude trh na hodnotě 650,8, rozdíl tedy 6ticků což je u kukuřice 60$. Tomuto se odborně říká Slipp a je třeba s ním počítat (slipp vysvětlím v pozdějším článku).
Abychom se co možná nejvíce vyhli slippu tak musíme obchodovat likvidní trhy.
U pozičního obchodování je malá likvidita na běžném pořádku, proto opravdu vřele doporučuji obchodování E-mini trhů (e-mini Nasdaq 100, Russell 200, SP500, Mini Dow Jones), které jsou tak moc likvidní, že můžete do trhu vstoupit absolutně kdykoliv a slipp budete mít minimální, většinou vůbec, sem tam 1 či 2 ticky.Na obrázku výše vidíme výpis převážně pozičně obchodovaných komodit, označil jsem prosincové kontrakty kukuříce (CZ08) a bavlny (WZ08) jak vidíte tak volume u kukuřice činilo 21291 uzavřených kontraktů kdež to u bavlny jich bylo pouze 2437, což je skoro 10-ti násobek. Věřte mi, že na bavlně by jste pořád schytávali opravdu velké slippy, které by vám udělaly velkou čáru přes rozpočet.Na tomto obrázku jsou intradenní trhy, zakroužkoval jsem prosincové kontrakty trhů ES (ESZ8 - E-mini SP500) opravdu velmi obchodovaný trh, kdy v 95% případů nedostanete žádný slipp.
Jako druhou možnost jsem označil trh NQ (NQZ8, taktéž prosincový kontrakt, E-mini Nasdaq 100), tento trh pro začátečníky uplně nejlepší, i já jej obchoduji. Likvidita tam je také velice pěkná, nestalo se že bych měl slipp větší než 2 ticky, většinou buďto žádný nebo maximálně 1 tick.

Opravdu vřele doporučuji vrhnout se na trhy, které jsou hodně likvidní.
V případě, že se chcete podívat jaké volume mají další komodity podívejte se na níže uvedený odkaz:

http://www.britefutures.com/quotes/futquotes.aspx


OPEN INTEREST

Opět se jedná o indikátor a vyjadřuje něco obdobného jako volume. Sice je to indikátor dobrý, ale já jej pro své obchdování nevyužívám.

Open interest (OI) nám uvádí kolik máme otevřených pozic, to znamená kolik kontraktů je v danou časovou periodu otevřeno. Jeden long obchod a jeden short obchod dělá OI 1.
Opět laicky řečeno, když se rozhodneme nakoupit jeden kontrakt a nakoupíme jej, zároveň nám jej někdo prodal, my zatím pozici držíme, ještě jsme z ní nevystoupili tak máme OI 1.
Podle obrázků v tomto článku můžete vidět jaké hodnoty OI dané komodity mají.Na obrázku výše můžete vidět, že zároveň se stoupajícím/klesajícím Volume stoupá/klesá i Open Interest.

Jedna rada na závěr. Nikdy opravdu nikdy neobchodujte před otevřením trhu. Nikdy ne před 15:30 a zároveň nikdy ne po zavření trhu v 22:15, protože tam jsou hodnoty volume opravdu velice malé a slippy obrovské.
Proč se trh hýbe před otvíračkou a zavíračkou ? Jednoduše proto, že trhy ač mají své určité hodiny kdy jsou otevřeny se dají díky elektronickému obchodování obchodovat nepřetržitě. Obchodovat ale mimo čas kdy je danný trh otevřen vidím jako naprosté gemblerství.

Administrator
Admin

Poèet pøíspìvkù : 51
Join date : 23. 11. 08

Zobrazit informace o autorovi http://burza.forumczech.com

Návrat nahoru Goto down

Návrat nahoru


 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru