Stop-loss (SL), Break Even (BE)

Goto down

Stop-loss (SL), Break Even (BE)

Příspěvek  Administrator za Wed Nov 26, 2008 3:37 pm


Jak jsme si již pověděli v minulých článcích nejdůležitější v obchodování je používat Stop-loss (SL).

Pro rekapitulaci zopakuji, že SL je stop příkaz, který nám limituje ztrátu. Když nastavíme SL50$ tak neztratíme v trhu více než o něch 50$ (samozřejmě může dojít ke slippage, s kterým je třeba vždy počítat).

Musíme si uvědomit jednu základní věc a o to, že jestli existuje na trzích jedna věc, o které můžeme rozhodovat jenom my sami tak je to právě výše stop-lossu.Je třeba, abychom uvedli v soulad 2 základní věci a to:

1) SL, který je v souladu s našim základním kapitálem

Je opravdu nutné, abychom riskovali na 1 obchod jen malou část našeho účtu. Maximálně doporučuji 2% z účtu (viz. předchozí články)

2) SL, který je v souladu s aktuální situací na trhu

Je naivní si myslet, že bychom na trzích obstáli například se SL 10$. Stačí 2 ticky proti nám na trhu TF a máme ztrátu, přitom klidně nemusela být.

Uvědomte si, že trh sice v některých částech svého dne silně trenduje, ale i v těchto trendech dochází ke drobným korekcím (směrech do opačné strany).Na obrázku můžeme vidět náš létě ověřený pattern Role Reversal. Vstoupíme na první červené svíčce, která se odrazí od naší žluté linky. Kam dáme SL ? Protože vím, že pokud by šla pozice proti nám směrem vzhůru a prorazila naši žlutou linku tak je již pattern neplatný a nemá cenu v obchodě zůstávat. Proto jsme náš SL posadili 1 tick nad high vstupní svíce. High svíčky je na hodnotě 453,3, SL tedy dáme o tick více což je 453,4. Vstoupili jsme na hodnotě kdy danný bar uzavíral 452,5. Na základě našich historických testů víme, že v tomto období a na tomto trhu se nejvíce vyplácí výstup na Profit targetu (PT) a to na hodnotě 200$.
Všimněte si jak jsme vystoupili téměř na low, které trh vytvoři.

Zpátky ale k našemu SL. Vstupili jsme na 452,5 a SL byl dán na hodnotu 453,4, to jest 9 ticků co na trhu TF činí 90$, připočteme poplatek brokerovi za poskytnutý obchod ve výši 5$ (broker od brokera se tento poplatek liší, většinou ale u intradenního obchodování budete mít poplatek za 1 obchod 5$ (platí se jak když je obchod ziskový, tak ztrátový). Celkem tedy risk 95$. PT200 - poplatek 5$ = 195$.
Mohou tedy padnout 2 možnosti: Ztráta 95$ nebo zisk 195$, zhruba teda RRR1:2, což znamená, že s touto strategií nám opět stačí úspěšnost nad 33%.

Jak vidíte je třeba se SL reagovat na to co dělá trh a dávat SL na smysluplnou hranici, například jak jsme si uvedli posadit SL tam kde již víme, že kdyby se tam cena dostala tak je formace neplatná a náš předvídaný pohyb s největší pravděpodobností nenastane.

Další možností jak umisťovat SL je pomocí analýzy MAE. Jedná se o přesně opačnou věc jako je analýza MFE když chceme vypočíst PT.Na obrázku vidíme opět pattern RoleReversal. Vstup na 464,9 (close této svíčky. SL dáme opět tick nad vstupní svící 465,8. Vidíte, že SL je opět dán na 90$. (resp. 95$ s poplatkem brokerovi). Nyní vidíme, že po vstupu, šel trh malou chvilku proti nám (High první svíčky od vstupu)
Toto high mělo hodnotu 465,4.

Nyní od vstupní hodnoty odečteme toto high (464,9 - 465,4) výsledek je tedy 50$ a právě těch 50$ je hodnota MAE Pro jistotu zadávám vždycky hodnotu o 1 tick vyší (v našem případě tedy 50$ + 10$ = 60$.
Opět hodnotu zapíšeme do deníku a na konci nějakého období, například 1 měsíc uděláme vyhodnocení jaký SL dle MAE se jeví jako nejlepší.


Jak vidíte trh šel proti nám na hodnotu 50$, ale SL 90$ nás v trhu podržel a my tuhle korekci přečkali s úspěchem.Zdůrazňuji ještě jednou, vemte si k srdci při obchodování tato 2 základní pravidla. Mít SL v souladu s výší účtu a za druhé mít ho v souladu s trhem, buď ho umisťovat nad vstupní formaci, nebo na základě MAE. Doporučoval bych raději na základně MAE, taky tento způsob Sl používám.Jedná se o jednu pomůcku, která řadě obchodníku ušetří ztráty.

Princip je takový, že jakmile trh dosáhne nějakého profitu (například pokud máme PT 100$ na NQ, tak na BE posunume jakmile trh dosáhne jeho poloviční hodnoty, 50$) tak posuneme náš SL na úroveň našeho vstupu.

Proč ptáte se ? Jednoduše proto, že někdy se trh sice po vstupu vydá naším směrem, malý profit se sice nakumuluje, ale k našemu PT už bohužel nedosáhne. Proto raději vystoupíme na hodnotě vstupní, respektive nás obchod nic nestojí.

Velice často obchodníci posunují svůj SL na BE+1 což značí hodnotu vstupu+1tick. 1 tick proto, že i když my z obchodu nemáme nic brokerovi poplatek 5$ zaplatit musíme a právě z tohoto 1 ticku se poplatek uhradí.

Posun na BE je častá kombinace s PT. Naproti tomu výstup na základě TSL moc dobrý ve spolupráci s BE není.Na obrázku vidíme pattern Role Reversal, opět na trhu TF. Tento obchod se nevydařil.
Vstupili jsme na hodnotě 470,5. Základní SL opět dali tick nad svíčku. PT máme 200$ čili příkaz PT jsme umístili na hodnotu 468,5. Jak můžete vidět hodnoty 468,5 trh nedosáhl. Protože jsme ale obchodníci, kteři byli rozumní tak jsme po profitu 100$ posunuli náš SL na hodnotu vstupu - 1 tick (470,4). Výsledek tedy byl + 1tick což je na TF 10$, po zaplacení poplatku nám zůstal malinký zisk 5$. Tak teď máme aspoň na zmrzlinu dětem.

Stejně jako umisťování Profit Targetů tak umisťování Stop-Lossů je velice individuální záležitost, neexistuje konkrétní pravidlo na to, aby se určilo, který způsob je nejlepší, každý trader si musí vše nejdříve odzkoušet sám a až pak se může rozhodnout co mu vyhovuje nejvíce a jaký způsob zvolí v live obchodování.

Administrator
Admin

Poèet pøíspìvkù : 51
Join date : 23. 11. 08

Zobrazit informace o autorovi http://burza.forumczech.com

Návrat nahoru Goto down

Návrat nahoru


 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru