Jak vydělávat opravdové peníze ? Jednoduše pomocí Position-Sizing

Goto down

Jak vydělávat opravdové peníze ? Jednoduše pomocí Position-Sizing

Příspěvek  Administrator za Wed Nov 26, 2008 6:47 pm

O co jde tentokrát ? Position-Sizing spadá do Money-Managementu.

Samozřejmě už všichni víme, že v komoditách obchodujeme s kontrakty.
1 kontrakt je určité množství komodity.
Postupně jak se nám navyšuje náš účet tak můžeme obchodovat s více kontrakty.

A selským rozumem když vyděláváme měsíčně na 1 kontrakt 1000$, kolik pak budeme vydělávat s 10-ti kontrakty ? Správně 10x tolik. Čili 10 000$ měsíčně.

Skvělé navyšování zisků, že ? Tuším, že v zaměsnání takové zvýšení platu jistě nemáte.

Zpátky ale k věci.Opět se vrátíme k matematice základní školy.

Když začínáme obchodovat, například s 3000$ a náš SL je 50$ pak víme, že oněch 50$ z 2500$ (3000$ - margin 500$) čini 2%. A toto pravidlo 2% bychom měli zachovat i při více kontraktech.

Pokud tedy chceme začít obchodovat se dvěmi kontrakty pak si musíme počkat až se náš účet navýší na určitou částku. Na jakou ptáte se ? Pojďme počítat:

2 kontrakty = risk na obchod 2 SL (2 x 50$) = 100$. Danných 100$ musí opět činit 2%.
Takže 100 / 2 = 50$ (1%), 50$ * 100 = 5000$ (100%). Započteme k tomu 2 x margin
(2* 500$) = 1000$. Celkově tedy 6000$. Čili dvojnásobek.

Stačí tedy zdvojnásobení účtu na to, abychom mohli začít obchodovat se dvěmi kontrakty a mohli tak vydělávat dvojnásobek. Čili například ne 1000$/měsíčně, ale hned rovnou 2000$ měsíčně.

A co takhle 10 kontraktů?:

Základní kapitál na obchodování 10-ti kontraktů je samozřejmě opět 10-ti násobný. V našem případě tedy 30 000$. Pak vyděláváme při zisku 1000$/kontrakt rovných 10 000$. A soused pukne závistí.Jeden můj "student", kterého jsem naučil obchodovat komodity a který se držel zuby nehty zásad Money-Managementu se podělil sve svými začátky kdy si stanovil jasná pravidla MM. Která kupodivu dokázal disciplinovaně, až na drobné odchylky, dodržovat. Toti sice nespadá do position-sizingu, ale jako vsuvka o MM, že je opravdu třeba si vytvořit striktní a jasná pravidla jak se v trhu chovat. Podobná pravidla mám i já.

Teď příjde na řadu to nejdůležitější.
Abychom tedy mohli obchodovat více kontraktů, musí se náš účet navyšovat a jakým způsobem se navyšuje ? Rovnoměrně, či-li periodickou řadou. 2 kontrakty - 2x větší účet, 5 kontraktů - 5x větší účet.

Ale v tom za jaký ČAS jsme schopni obchodovat více kontraktů je velký rozdíl. Nutno říct, že doba za jakou jsme schopni obchodovat, řekněme z jednoho na dva kontrakty, je o hodně delší než například z 5-ti na 6-ti. Rychlost navyšování kontraktů jde tedy ve směru paraboly.Aplikovaný position-sizing na obchodní strategii, která počítá s absolutním minimem, zisk 1000$ měsíčně na kontrakt. (pro trh E-mini Nasdaq 100) Tento profit například pomocí patternu Double Top/Bottom, který detailně popisuji na svém seminináři, získáte poměrně snadno. Hlavní plán mám vydělat 250$ za týden, pokud mám zisk na obchod 100$, tak mi stačí si co druhý den počkat na krásný signál, který se utvoří a plán je splněn.

Zpátky k obrázku. Můžeme vidět, že traderovi trvalo 4 měsíce než mohl začít obchodovat se 2 kontrakty. Začátkem pátého měsíce mohl začít obchodovat 2 kontrakty.

Teď si vememe třeba přechod z 2 na 3 kontrakty. Vidíte, že traderovi již stačilo obchodovat 2 měsíce se dvěmi kontrakty, aby mohl začít obchodvat se třemi.

V pravé části obrázku můžete vidět situaci vyobrazenou na grafu, na jedné ose máme množství měsíců, které trader obchodoval a na druhé ose částku, kterou vydělal.

Vidíte, že pokud by trader dodržoval pravidla, která si předsevzal pak by byl schopen navýšit účet do 13-ti měsíců natolik, aby byl schopen obchodovat 15 kontraktů a měl tak potom měsíční zisk 270 000 Kč. Přitom zcela stačí vyčkat si na krásný obchod co druhý den.Toto pravidlo mi již delší dobu visí na nástěnce před PC. Proč ? Chci ho mít stále na očích, je to totiž základní pravda o obchodování s komoditami. Nováček stále propadá iluzi, že čím více bude obchodovat, tím více bude vydělávat.
Ano v normálním světě to tak chodí, pracujete více, máte vyšší mzdu, ale na trzích s tím zaručeně neuspějete.
Trh je hodně odlišné místo od běžného života, proto je psychologie tak důležitá.

Rada na závěr: Nebuďte jako většina začínajících nováčků v tradingu, kteří se doslova jakoby snažili ten trh "znásilnit", berou každý signál, mají přes 10,20 obchodů za den (!!!) a pak se diví, že prodělávají. Není třeba zobchodovat každý signál, je třeba si vyčkat na ten hezký signál, byť by měl být třeba jeden do týdne. Pomalými krůčky v před. I kdybychom nakonec dělali ten jeden krásný obchod za týden, tak i tak při 15-ti kontraktech budete mít pohádkový příjem peněz.

Administrator
Admin

Poèet pøíspìvkù : 51
Join date : 23. 11. 08

Zobrazit informace o autorovi http://burza.forumczech.com

Návrat nahoru Goto down

Návrat nahoru


 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru