Platforma, Bid / Ask

Goto down

Platforma, Bid / Ask

Příspěvek  Administrator za Thu Nov 27, 2008 8:56 am

V minulých článcích jsme si pověděli, že pokud chceme obchodovat na živo s reálními penězi je nutné mít program pro zobrazování grafů, nakousli jsme také, že je nutné mít nějakého poskytovatele real-time dat (aktuální data).

Ve většině případů nám reálná data poskytne broker, u kterého máme otevřený účet.
Můj broker mi poskytuje data zdarma. Podmínkou je mít určitý počet obchodů za měsíc. Neděste se ale nejde o nic závažného. Je to jenom taková jistota pro brokera, jestli tedy uděláte alespoň 5 obchodů měsíčně (což je u intradenního obchodování minimum) pak za data nebudete platit vůbec nic.

Kromě výše zmíněného programu na zobrazování grafů a dat je třeba mít platformu (tu rovněž poskytuje broker, zdarma)

Co je to platforma ?

Platforma je jednoduše další program, který slouží k reálnému obchodování (můžeme jej ale využívat i při papertradingu pro větší připodobnění k reálnému obchodování).

Jedná se o program, jehož účelem je zadávat do trhu příkazy, díky kterým do trhu vstupujeme, managujeme naši pozici a s trhu vystupujeme. Ve většině platforme lze již nastavit například posun SL na BE či automatické nastavení SL (Jakmile vstoupíme do obchodu tak zároveň s naším nákupním příkazem se aktivuje příkaz pro SL) nebo také automatické nastavení PT.Na tomto obrázku již vidíte jak vypadá zakládni okno platformy, je v ní poměrně lehké se orientovat. Můžeme si zvolit komoditu, kterou chceme obchodovat, následné tlačítko na zobrazení grafu. (U každého brokera je platforma jiná, ale základní věci jsou na všech typech stejné).Jakmile kliknete na určitou komoditu objeví se tzv. DOM (viz obrázek výše).
O co jde tentokrát ? Nyní se už jedná o hlavní "okno" danné komodity, do které zadáváme naše příkazy. Na obrázku jsem v červených obdílníčcích označil důležité věci, které byste měli znát (důkladný popis platformy je většinou k nalezení na webových stránkách brokera).

Pojďme tedy k jednotlivým bodům v DOMu:

1) Quantity: Uvidí se zde kolik kontraktů chceme nakoupit.

2) BUY MKT, SELL MKT: Kliknutím na tyto tlačítka vstoupíme do trhu.
Buy - nakoupíme. Jdeme tedy do long pozice a spekulujeme na růst.
Sell- prodáme. Jdeme tedy do short pozice a spekulujeme na pokles.
Zkratka MKT značí MARKET, je to typ příkazů (o typech příkazů v dalších článcích)

3) Cancel ALL - Výstražné tlačítko, jakmile na něj klikneme okamžitě uzavřeme všechny otevřené pozice, které v trhu máme

4) Profit, StopLoss - Nastavení PT a SL (v ticích) automaticky se vstupem do trhu se aktivují tyto dva další přikazy (příkaz na stanovený max. zisk a max. ztrátu. Teoreticky kdybychom do trhu vstoupili tak můžeme od trhu odejít a trh sám rozhodne zda trh skončí na SL nebo PT, žádná jiná možnost není.

5) Počítadlo kolik jsme za danný den vydělali, nebo prodělali

Přesně tuto platformu používám a i když opravdu nejsem zrovna technický typ tak naučit se s ní pracovat zabralo malý čas, ovládání je opravdu intuitivní a jak jsem řekl, podrobnější návod je na stránkách brokera.

Tolik tedy o samotné platformě, již jistě chápete jak funguje, určitě jste si ale všimli že na pravé straně DOMu jsou takové barevné políčka, ty si vysvětlíme nyní.

Ještě dodám, že platformu je možné v demoverzi (30-dní) používat také pro papertrading. Tato platforma lze snadno napojit na výše zmíněný program pro zobrazování grafů, celkově tedy 20$/měs. za reálné prostředí.

Pro začátek papertradingu je zase vhodnější kombinace programu a poskytovatele dat, který je zdarma, vylíčím v semináři.

Podíváme se opět na hlavní "stránku" obchodní platformy. Červeně jsem zaznačil určité hodnoty, které se nyní pokusím vysvětlit.

Jedná se o 3 druhy cen:

Bid: Jedná se o tzv. poptávkou cenu, čili nejlepší cena, za kterou můžeme kontrakt prodat.

Ask: Jedná se o tzv. nabídkovou cenu, čili nejlepší cena, za kterou je možné nakoupit kontrakt.

Bid Qty: Značí velikost poptávky, která byla v danný moment, u NQ vidíme 3 kontrakty.

Ask Qty: Značí velikost nabídky, která byla v danný moment, u NQ vidíme 5 kontraktů.

Last: Značí poslední cenu, nejaktuálnější cena, na které byl spárován obchod.

Kdybychom tedy obchodovali trh NQ a chtěli nakoupit příkazem MKT tak pravděpodobně nakoupíme na hodnotě 1188,0. Kdbychom ho chtěli prodat tak pravděpodobně dostaneme plnění 1187,50.

Toto velice blízce souvisí s tím jak je danný trh likvidní, pokud je likvidní hodně (což je jenom dobře) a rozmezí mezi BID a ASK, díky tomu, že je na trhu mnoho obchodníků, je velmi malé. Vyhledávejte tedy trhy kde je rozdíl bid a ask co možná nejmenší (minimální možnost je 1 tick).

Vidíte, že trh NQ nám udělal rozdíl 2 ticky, což není moc na to, že obrázek byl zrovna pořízen v den kdy byl svátek a obchodníci většinou neobchodovali. A místo toho se ládovali krůtou (Thank's giving Day - Den díku vzdání). Článek ohledně USA svátků (které je třeba sledovat) výjde později.

Administrator
Admin

Poèet pøíspìvkù : 51
Join date : 23. 11. 08

Zobrazit informace o autorovi http://burza.forumczech.com

Návrat nahoru Goto down

Návrat nahoru


 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru