JAK TEDY ZAČÍT aneb vše nutné KROK ZA KROKEM

Goto down

JAK TEDY ZAČÍT aneb vše nutné KROK ZA KROKEM

Příspěvek  Administrator za Fri Nov 28, 2008 7:34 am

Nyní když máte za sebou slušný základ do odborných burzovních termínů (víte co je margin, SL, MFE atd.) tak je na čase se vrhnout na stavbu své obchodní strategie díky které se budete snažit v trzích vydělávat své první dollary.

Před touto fází doporučuji věnovat nějaký čas "Nezaujatému papertradingu".Pravidla jak máme postupovat vpřed nejsou nijak zavazující, pokud vám některé body nevyhovují nebo by jste je chtěli dělat jinak klidně můžete, ale ze svých a zkušeností ostatních traderů, které jsem vyučoval často vyplynul tento postup jako nejvíce vyhovující.Ze všeho nejdříve bychom si měli ujasnit jaký trh chceme obchodovat, počítám s tím, že většina z vás chce být intradenními obchodníky.

Zde se jeví jako výborná možnost obchodovat E-mini trhy. Proč zrovna tyto trhy ?
Důvody jsou následující.

1) Vysoká likvidita: Tyto trhy jsou opravdu hojně obchodované což je jen dobře, dochází díky tomu k pěkným pohybům, na kterých se dá vydělat. Další výhodou je to, že díky vysoké likviditě dochází jen k velmi malému slippage.

2) Nízké poplatky brokerovi: Jakožto intradenní obchodníci máme možnost mít poloviční margin, či-li margin, který je poloviční oproti tomu co musí platit poziční obchodníci. Margin lze tedy pořídit za částku 500$/na kontrakt (záleží na brokerovi, já v semináři představuji brokera, který tento minimální margin nabízí)Další výhodou je malý poplatek brokerovi za obchod (necelých 5$)

3) Možnost obchodovat krátkou dobu: Protože jsou E-mini trhy živé je možné na nich vydělat takřka za pár minut, proto například stačí obchodovat první hodinku a půl po otevření trhů (15:30 - 17:00) nebo poslední dvě obchodní hodiny (20:00 - 22:00).

4) Možnost obchodovat velké množství obchodů: Jelikož je na trhu velká likvidita je možné obchodovat časem např. i s 30,40 kontrakty. Docela dobré vyhlídky na "zvýšení platu" viďte?

Proto tedy pro nováčky doporučuji obchodovat E-mini trhy. Já neobchoduji nic jiného. Mezi E-mini trhy patří například: E-mini Nasdaq100 (NQ), E-mini Dow Jones (YM), E-mini Russell 2000 (TF) a E-mini SP500 (ES).Na to, aby jste mohli vytvořit a následně otestovat svou strategii potřebujete mít v prvé řadě počítač. Stačí naprosto průměrný. Zároveň musíte mít připojení k internetu (počítám, že většina domácností již připojení k internetu má)

Software pro zobrazování grafů:

Bez toho se bohužel neobjedete. Na trhu je velké množství programů, které poskytují programy, které dokáží zobrazit komoditní či akciové grafy, bohužel jsou tyto programy většinou dost drahé.

Ve svém semináři popisuji 2 programy pro zobrazení grafů:

1) První program je vhodný pro backtest a papertradingu Program je bohužel placený, zhruba 20$/měsíčně (je to ovšem pakatel ve srovnání s ostatními programy)

Po nainstalování si do programu musíte vložit historická data pokud chcete dělat backtest. Historická data jsou opět placená. Blízkou historii E-mini trhů (YM, NQ, TF, ES) příkládám ve svém semináři. Jakmile natáhnete data do tohoto programu pak si grafy již můžete velmi jednoducho přehrávat v jakoukoliv dobu (např. za víkend můžete zvládnout otestovat to co se dělo na trzích za celý měsíc). Díky tomuto backtestu si otestujete své vstupní patterny (2bR, 1-2-3, RR, DT/DB). Také v tomto programu můžete používat nejrůznější indikátory a oscilátory, případně i pivot points. TL je samozřejmostí. Velice důležité je, že si trh můžete zobrazit jak na časovém grafu tak na Volume či Range Bar grafech.

Pokud se chcete na tomto programu věnovat papertradinguopět je to možné.
Nyní je ale třeba sehnat zprostředkovatele, který nás bude zásobovat real daty. A zde vzniká již trochu problém. Je ale jistá možnost, že si můžete stáhnout demo platformu brokera (uvádím v semináři) a tu napojit na svůj program a po dobu 30-ti dnů máte přístup k těmto grafům zdarma. 30 dnů je málo ale v semináři vysvětlím jak je možné tuto dobu naprosto legálně prodloužit.

Pro zrekapitulování - Jedná se o program na zobrazování grafů, který lze propojit s platformou brokera, můžete zde provádět backtest i papertrading.

Popis jak se program používá a jak jej správně nastavit je opět v semináři.

2) Druhý program je pouze na papertrading. Zde již nelze, nebo alespoň mi se nepodařilo nahrát historická data.
Zde po nainstalování programu se spojíte s platformou brokera a grafy se zobrazí.
Tato možnost vás nic stát nebude, je zdarma.
Nic méně co je zdarma nedá se počítat, že vydrží věčně, možná broker nabídku za pár měsíců stáhne.
Nevýhodou je, že program nelze spustit pokud máte v programu FireWall. Dále je třeba nainstalovat NET Framework a podobné windowsovské věci.
Sám jsem měl nedávno s nastartováním programu trochu problém.
Nabízí stejné možnosti jako první program, a to zobrazování indikátorů, pivot points, časové grafy, volume, RB. Naprosto dostačující.

Rekapitulace - Program pro papertrading, který je zdarma. Nelze v něm provádět backtest.

Toto jsou dvě možnosti nevycházejí moc draho a zdají se mi nejlepší.
Doporučil bych ale první program, sám jej používám už od samotného počátku mého obchodování a nemám s ním problém. Navíc je dobré se věnovat jak backtestu tak papertradingu a to nabízí právě první program.

Musím upozornit, že mé semináře opravdu nejsou založeny na propagaci těchto programů. Já se zaměřuji převážně na výuku tradingu. Na učení se jak se v grafu orientovat, včetně prozrazení mých tajemství ohledně patternu Double Top / Bottom, pomoc při zvolení programu na zobrazování grafů je pouze bonus. Nejsem zrovna technický typ ale docela podrobně jsem popsal jak se danným programem dá pracovat a jak jej na svém PC zprovoznit.Čas je tou nejvzácnější komoditou. Všichni s ním bojujeme. Je třeba si uvědomit jaké máme časovém možnosti pro trading.

Burza, tedy naše E-mini trhy, jsou otevřeny od 15:30 do 22:15.
Někdo má tu možnost obchodovat celou seanci, ale většina ji bohužel nemá.
Ti co ji nemají by si přesto měli najít denně tak 2 hodinky pro trading.
Například jak jsem zminil 2 hodiny po otevření trhů nebo 2 hodiny před zavřením trhů.

Nic ale není dogma pokud víte, že máte čas pouze od 18:00 do 20:00 tak se věnujte tradingu v ten čas.

Záleží na tom jak jsou trhy volatilní, některý den se hýbou hodně a někdy zase méně, přece jen možnosti k obchodu jsou tady v každou obchodní hodinu.

Přece jen ale první dvě a poslední dvě hodiny jsou nejlepší a potenciál k profitu je větší.

Kromě samotného obchodování byste si měli vždy najít o víkendu alespoň hodinku na zhodnocení vašich obchodů, které jste za týden udělali.

Myslím si, že ač máte většina náročné pracovní tempo, tak 2 hodinky denně (například místo televize) si určitě najdete.

Je třeba si danný čas pevně stanovit a ten dodržovat, pokud berete trading vážně měli byste brát vážně i tradingovou "pracovní dobu" aby jste se pomalými krůčky posouvali vpřed.Na základě pozorování grafů, kterému byste měli věnovat nejméně pár dní po čase zjistíte, které patterny se vám líbí více a které méně.
Například zjistíte, že 2bR vám vůbec nesedí, oproti tomu Triangle se vám zdají bližší a chtěli byste je prozkoumat.

Stanovte si nějaký časový termín, například po 2 týdnech, že si stanovíte jaký pattern chcete obchodovat.

Zdůrazňuji, že nejvhodnější pattern pro nováčka je právě díky své jednoduchosti ho rozpoznat v grafu Double Top / Bottom. (Detailně vysvětluji svůj přístup k obchodování tohoto patternu v semináři).

Ze začátku by jste měli zvolit jeden pattern, který budete nadále testovat, až v danný pattern získáte tolik potřebný cit a důvěru díky kladným výsledkům v backtestu a papertradingu tak pak teprve by jste měli přejít na přidávání dalších patternů.

Více neznamená lépe, takže pokud vám to bude vyhovovat můžete obchodovat jenom jeden pattern, není na tom vůbec nic zlého.Jak jsme si pověděli backtest v překladu znamená zpětný test. Abychom získali důvěru v pattern, který jsme si k obchodování vybrali je nutné si tento pattern řádně otestovat na historických datech.

Jak daleko do minulosti tento pattern testovat je sporné, trhy se mění a například PT, který vyhovoval před rokem nevyhovuje teď.

Prosím klaďte tedy důraz hlavně na poslední 3 měsíce.
Já si třeba každý měsíc udělám kontrolu jaký PT a SL vycházel nejlépe a podle toho další měsíc obchoduji.

Pro samotné zjištění úspěšnosti patternu je ale dobré se podívat na hlubší minulost, například 6 měsíců, takto si například můžete udělat analýzu toho jaký měl pattern procentuální úspěšnost, zda se lépe vyplácí výstup na PT nebo TSL, zda se vůbec vyplácí použítí posunu SL na BE.

I když máte zvolený určitý čas kdy obchodovat tak doporučuji testovat pattern na celé obchodní seanci, tedy od 15:30 do 22:15. Proč ? Protože časem zjistíte, že některé patterny mají v určitých obchodních hodinách větší úspěšnost než v hodinách jiných, teprve poté ještě jedno přehodnoťte zda přece jen byste si nemohli udělat čas na trading právě v době, která vám podle backtestu vyšla jako naprosto nejlepší.

Hlavním účelem bactestu tedy je si pattern řádně "ohmatat" a snažit se z tohoto backtestu zjistit tyto základní údaje:Pro zjištění těchto hodnot vám pomůže váš řádně vedený obchodní deník (sofistikovanější verzi opět dodávám ve svém semináři)

Pro zopakování uvedu základní údaje, které by jste si měli poznačit u každého obchodu:Tyto údaje si můžete vytvořit například v MS Excel.

Samotné zapisování obchodů zabere malý čas, ale je opravdu nutné, jedná se o něco podobného jako jsou základy domu, aby bylo možné postavit střechu tak je nutné mít tyto základy. Stejně tak je to i v tradingu.

Musíte mít prostě alespoň základní historii obchodů (minimum 50), aby jste byli schopni efektivně určit SL a PT.

Také si časem ujasníte kdy pattern brát a kdy ne, pomalu díky koukání do grafů získáte cit.

Dalším důležitým aspektem, který získáte díky backtestu je ten, že dostanete důvěru v to co děláte, ač se vám možná na začátku zdálo, že trading je hazard, tak teď uvidíte, že to tak vůbec není, že se jedná o naprosto normální business jako jakýkoliv jiný, kde spekulujete na pravděpodobnost, což je také v každém druhu podnikání.

Je dobré si svůj pattern otestovat nejen na trh, který hodláte obchodovat, ale i na nějakém jiném ať získáte představu o tom jak je vámi vytvořená obchodní strategie robustní. Pokud bude úspěšná i na jiném trhu pak důvěru pro danný pattern získáte ještě větší.

Doporučuji tedy otestovat svůj pattern na 2 trzích, u každého alespoň 3
měsíce.


Jakmile si budete jisti, že vám strategie funguje dalším krokem bude přejít na papertrading.Papertrading by se dal popsat jako jistá předpříva LIVE obchodování.

Backtest jste si mohli dělat kdykoliv jste chtěli a měli čas.
Třeba v noci když jste nemohli spát jste nastartovali svůj PC, zapnuli své grafy a začli backtestovat.

V papertradingu je třeba se přizpůsobit tomu kdy se na trzích obchoduje.

V backtestu jste zjistili, že vám nejlépe vychází obchodovat od 20:00 do 21:30 pak tedy vždy v tuto dobu zasedněte ke grafům.

Nyní už hezky uvidíte jak se svíčky pěkně hýbou a obchodování bude krapet složitější. Však sami uvidíte.

Na obrazovce se vám zobrazují grafy a vy pomocí platformy vstupujete do trhu a zároveň z něj vystupujete. Jakmile skončí obchodní hodiny tak své obchody zapíšete do obchodního deníku, stejně jak tomu bylo v backtestu.

Zda chcete klikat do platformy nebo ne už záleží na vás, nemusíte pokud nechcete, můžete graf jenom pozorovat, jak se objeví vstup tak si to zapsat do deníku a do platformy neklikat, ale v rámci lepší přípravy doporučuji platformu používat.

Zdůrazňuji, že papertrading je velice důležitou fází, kterou nelze přeskočit.

Papertrading by podle mě měl trvat nejméně 3 měsíce. Na čase ale nezáleží, je třeba do live obchodování jít až budete mít naprosto vše ujasněné !!!

Administrator
Admin

Poèet pøíspìvkù : 51
Join date : 23. 11. 08

Zobrazit informace o autorovi http://burza.forumczech.com

Návrat nahoru Goto down

Návrat nahoru


 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru