Jak správně uchopit technickou analýzu, abych se stal profitabilním obchodníkem ?

Goto down

Jak správně uchopit technickou analýzu, abych se stal profitabilním obchodníkem ?

Příspěvek  Administrator za Mon Nov 24, 2008 7:56 amV předchozích článcích jsme si pověděli, že existují obchodníci, kteří obchodují na základě fundamentální analýzy, tak obchodníci obchodující na základě technické analýzy.

Zrekapituluji, že obchodování na základě technické analýzy, ke které se více kloním, je obchodování, při kterém v grafu nepotřebujeme vědět jaká byla úroda a ostatní fundamentální informace, ale základ spočívá ve vyhledávání osvědčených formací (patternů).

Těchto patternů existuje celá řada. Například můj oblíbený pattern Double top/bottom (DT), Role reversal, 2bR, formace 1-2-3.

V minulosti, kdy ve světě ještě nebyly počítače si lidé museli vystačit s těmito formacemi. To jim ale zdaleka neubírá na krása a dle mého názoru mají svou sílu právě v tom, že fungovaly i před 100 lety, fungují dnes a pravděpodobně budou fungovat i v budoucnu..Ukázka zobchodování patternu RoleReversal, zajímavé, že tento pattern se objevuje stejně často teď jako v 60,70,80-tých letech, je tedy ověřený historií, proto se vyplácí jej brát. Nyní nám formace vynesla zisk 185$ s "těžkou" námahou za 8 minut.

Poslední výzkumy prokázaly, že drtivá většina úspěšných komoditních obchodníku obchoduje právě tyto léty ověřené cenové patterny. Z vlastní zkušenosti musím potvrdit, že se jedná o pravdu, rovněž jsem kdysi obchodoval na základě jiných způsobu, ale profitabilnost se dostavila až pochopením, že v tradingu funguje hlavně to co je jednoduché.

S nastolením počítačů začali analytici vytvářet různé matematické výpočty, na základě kterých si snažili trh zmechanizovat. Vytvořil se velký boom ohledně indikátorů a oscilátorů. A že se jich vytvořil opravdu bezpočet, mezi nejznámější patří například Moving Average (klouzavý průměr), MACD, RSI, Stochastic.

A zde přišel právě kámen úrazu a stav, kdy se obchodníci díky nejrůznějším matematickým výmyslům snažili trh škatulkovat a zjednodušeně řečeno, chtěli obchodovat na jistotu, kdy A + B = C.

Takto to ale v tradingu vůbec nechodí. Mnoho, velmi mnoho burzovních poradců se vám bude snažit nakukat, že takto obchodovat lze, ale věřte mi, že nelze. Na obrázku níže vám ukáži jak funguje indikátor Moving Average.

Moving Average (klouzavý průměr) = Jedná se o indikátor, který se spočítá matematicky. Důležité je si nastavit periodu s jakou danný indikátor bude počítat, např. máme v grafu nastavený TF 1 minutu, zvolíme periodu 10. Indikátor tedy vytvoří čáru, která se vypočítá z průměrné zavírací hodnoty 10 barů (Bar již víme, že je jedna čárka), čili vytvoří se nám průměr, v podobě čáry, za poslední 10 minut.Na obrázku vidíte jak zhruba indikátor Moving Average (MA) funguje. Dalo by se to přirovnat k psu na vodítku, pes se pohybuje a vodítko jde za ním, stejně tak trh se pohybuje a čára jde za ním.

Velice mnoho obchodníků došlo k závěru, že tady je klič k úspěchu, podle mě to je spíše cesta do pekel. Je třeba si uvědomit, že trh opravdu škatulkovat nelze. Vím, že se již opakuji, ale chci, aby jste si toto dobře zapamatovali a vyhli se hledání tzv. svatého grálu v podobě hledání optimálního nastavení všemožných indikátorů tak, aby A+B = C a zisky přicházely samy. Opravdu takto to nelze.

Teoreticky kdychom vstupovali do trhu kdykolik když nám cena protne klouzavý průměr, tak by se to přece dalo naprogramovat do počítače a člověk by nic nemusel dělat. Upřímně, kdyby někdo takový způsob jak na trzích zbohatnout našel, byl by už dávno v takovém balíku, že by vlastnil doslova půlku světa. Indikátory mohou pomoci, také je v obchodování mám, ale jen jako pomocný ukazatel hlavní složkou u mě je obchodování price action nebo-li obchodování výše zmíněných léty ověřených formací přimo z grafu.Takto například vypadá pracovní plocha grafu nováčka, který se snaží trhy zmechanizovat na základě nejrůznější kombinace indikátorů a oscilátorů.

A tušíte kdo jsou nejvíce neúspěšní obchodníci ? Právě programátoři.

Každý ať si obchoduje co se mu zlíbí, byl bych ale rád, kdyby si řada z vás vzala má slova k srdci a opravdu se zaměřila výhradně na price action. Budu se snažit vám v tomto pomoci.PS: Před lety kdy jsem s obchodováním začínal mi bylo (stejně jako některým dalším) "vtloukáno" do hlavy, že obchodování na základně indikátorů je to hlavní, proto jsem se já i mí kologové stále točili x měsíců v kruhu a hledali náš svatý grál v podobě úžasného nastavení indikátorů.
Jaká to byla nádhera, když jsme konečně pochopili, že klíč v úspěchu tkví právě v price action. Určitě možností jak úspěšně obchodovat je více, ale mnoho z mých kolegů, kteří jsou obchodníci na burze na plný úvazek obchoduje právě price action. Častokrát si zasteskneme kolik bychom ušetřili času (řádově v měsících) kdyby nás někdo navedl právě na price action.

Administrator
Admin

Poèet pøíspìvkù : 51
Join date : 23. 11. 08

Zobrazit informace o autorovi http://burza.forumczech.com

Návrat nahoru Goto down

Návrat nahoru


 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru