Komodity - O co se vlastně jedná a co jsou zač ?

Goto down

Komodity - O co se vlastně jedná a co jsou zač ?

Příspěvek  Administrator za Sun Nov 23, 2008 1:02 pm

"Co je to vlastně ta komodita?" Ptají se mě často známí a kamarádi. Komodity jsou všude kolem nás. Máme ji ráno k snídani ve formě pomerančového džusu, na oběd ve formě rýže, v autě ve formě benzínu, či v našem povzbuzovači zvaném káva.

Komodity jsou prostě a jednoduše suroviny (např. obiloviny, různé druhy masa, káva, kakao, pomerančový džus, ropa, kovy)Jedna ze surovin, která se dá obchodovat


Neděste se, aby jste byli v tradingu úspěšní nepotřebujete zcela nic vědět o té či té surovině.

Pro naše účely nám zcela postačí pochopení jakým způsobem a proč se danné suroviny (komodity) začaly obchodovat.

Většině z vás je pravděpodobně jasné jaký je princip obchodování akcií. Akcie je určitý podíl společnosti o určité hodnotě, kdežto komodity jsou něco zcela odlišného. Když zamíříme do naší historie, tak zcela první komoditní obchody (odborně nazývány Futures kontrakty - lidově řečeno "smlouva o budoucím obchodu")vznikly již před mnoha staletími. Farmáři zabývající se pěstováním kukuřice, chtěli příští rok vypěstovat tuto plodinu, avšak neměli k tomu dostatečné finanční prostředky. Domluvili se tedy s jistým odběratelem na tom, že jim poskytne finanční prostředky (nákup sazenic, zaplacení pracovní síly atd.) nutné k tomu, aby mohli danou plodinu vypěstovat. Na oplátku se danému kupci zavázali, že mu příští rok poskytnou x tun kukuřice za cenu předem stanovenou. Farmář byl šťastný, že má prostředky na výsadbu nové úrody a odběratel (např. majitel pohostinství) byl rád, že má na příští rok zajištěnou dodávku kukuřice a co je podstatné za pevně stanovenou cenu. Jejich dohoda nabyla platnosti uzavřením smlouvy, která se nazývá futures kontrakt.

Samozřejmě nyní už většině z vás problesklo hlavou k jakým situacím může dojít:

1) Svět například zasáhne obrovské sucho, úroda bude nižší, cena kukuřice samozřejmě vzlétne směrem vzhůru, řekněme o dvojnásobek a náš farmář bude slušně řečeno opravdu rozhořčen, že kukuřici prodal za nizkou cenu, když ted by mohl mít dvojnásobek. Oproti tomu majitel pohostinství bude moc rád, že na kukuřici takto báječně ušetřil a zaplatil za ni poloviční hodnotu oproti tomu jaká je dnes.

2) Situace opačná, velká úroda kukuřice, cena klesne, farmář spokojen, restauratér nikoliv.Ranní životabudič, na kterém někteří vydělávají nemalé peníze


A zde se zrodila první myšlenka kapitalismu. Nakoupit levno, prodat draho. Lidé zjistili, že na futures kontrakty mohou spekulovat. Například farmář jelikož se ve své branži za několik let praxe dobře orientoval a dokázal dle počasí odhadnout jaká bude úroda, tak mohl spekulovat. Tušil, že příští rok bude úroda velká a selským rozumem si odvodil, že cena klesne, věděl ale, že restauratér o tom pravděpodobně neví zhola nic, tak s ním urychleně provedl futures kontrakt, díky němuž měl prodej své plodiny zajištěný na určité ceně a nemusel se tak obávat, že bude vystaven hrozbě, že danou plodinu za rok, díky velké úrodě a tím pádem nízké ceně, prodá za pakatel.

Obchodník na burze (odborně zvaný trader) se taky označuje nepříliš hezkým oslovením "spekulant". Od té doby co farmáři pěstovali kukuřici a následně ji pomocí futures kontraktů prodávali uběhlo již spousty let. Princip ale zůstal naprosto stejný do teď. Spousta traderů spekuluje jaká bude budoucí cena.

Naprosto nejdůležitější co by jste si měli z článku vzít je fakt, že nemusíte o dané plodině vědět vůbec nic, dokonce ji nikdy ani nebudete přebírat. Vy pouze spekulujete na danný futures kontrakt. Dokonce nemusíte nic vědět o tom jaké bude počasí, pohromy a bůhví co ještě, k profitabilnímu obchodování si vystačíte pouze s grafy a základními technickými formacemi, které budou věsvětleny v dalších článcích.

Administrator
Admin

Poèet pøíspìvkù : 51
Join date : 23. 11. 08

Zobrazit informace o autorovi http://burza.forumczech.com

Návrat nahoru Goto down

Návrat nahoru


 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru