Komodity - obchodování na burze
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Vědomí vs. Podvědomí

Goto down

Vědomí vs. Podvědomí Empty Vědomí vs. Podvědomí

Příspěvek  Administrator Fri Nov 28, 2008 7:37 am

Vědomí vs. Podvědomí 513

Dneškem začneme našim prvním seriálem o psychologii obchodování. Proč právě o psychologii ? Protože jak jsme si již pověděli, psychologie čini minimálně 50% úspěchu v tradingu. Bohužel je psychologie v tomto oboru převážně nováčky značně opomíjená. Budu se tedy snažit krok po kroku, článek po článku vysvětlovat důležité aspekty psychologie, které nás v obchodování ovlivňují.

Nejprve si pojďme povědět o jednom skrytém aspektu, který ovlivňuje naše obchodování.

Vědomí vs. Podvědomí 118

Pevně věřím, že většina z vás již o těchto dvou typech úrovní smýšlení slyšela.
Jedná se o základní rozčlenění jakým člověk smýšlí a následně jedná.
Většina lidí se mylně domnívá, že všechno jejich konání je naprosto vědomé a všechno co podniknou je důsledkem jejich rozhodnutí, které si předem zvážili. Ano takovéto vědomé rozhodování běžný člověk opravdu uplatňuje jenže jen v několika málo procentech svéhoho rozhodování. Většina rozhodování závisí právě na něšem podvědomí.

Například jdeme po ulici. Je škaredé deštivé počasí. My zaujati do svých myšlenek jdeme mlčky po chodníku, který je posetý kalužemi. Protože jsme zaujeti do svých myšlenek tak příliš nevnímáme dění okolo sebe. Najednou uslyšíme zaskřípění motoru a na okamžik si všimneme, že v těsné blízkosti kolem nás projíždí nákladní automobil, který to má namířeno přímo do obrovské kaluže. Co uděláme ? Zcela automaticky bez jakéhokoliv rozmýšlení poskočíme na stranu, abychom se vyhli případnému pošpinění našeho drahého kabátu, díky tomu, že nákladní auto vletí do kaluže a voda stříkne na nás. Zapracovalo tedy naše podvědomí, my uhli na stranu bez toho, abychom o danné situaci uvažovali naší vědomou částí mozku.

Proč máme něco jako podvědomí ?

Během našeho dne máme spoustu situací, které potřebují naše rozhodování, našlo by se během dne určitě více než tisíc situací. Podvědomí se nám tedy snaží pomáhat, abychom nebyli zaplaveni velkým množstvím rozhodování.

Další příklad kdy zapracuje naše podvědomí může být následující. Představte si, že milujete jízdu autem, už od ranného dětství jste se nesmírně těšili až dostanete řidičské oprávnění a usednete za volant auta. Následně řidičák dostanete, jezdíte pár let a pořád se vám jízda autem nesmírně líbí. Jednoho dne ovšem nastane něco zlého. Přihodí se vám těžká autohavárie a vy skončíte na několik měsíců v nemocnici.
Vyléčíte se, všechny fyzické rány se vám zahojí avšak když máte znovu usednout za volant tak máte strach.

Nyní opět zapracovalo naše podvědomí. Snaží se nás chránit. Chránit aby se nám nic zlého nestalo. Do podvědomí se předchozí havárie značně podepsala, naše podvědomí vyhodnotilo řízení auta jako špatné, jako něco co nás může ohrozit a proto se nám snaží zabránit v jízdě autem.

Podvědomí tedy přijímá informace na základě zkušeností z minulosti. A dle toho jaká situace byla zda dobrá nebo špatná, zda slabá nebo silná si pak tuto informaci ukládá. Podvědomí je tedy jakési uložiště informací, na základě kterých pak reagujeme zcela mimo vědomí.

Nepodceňujte tedy prosím sílu podvědomí, jedná se o velice mocnou věc, v běžném životě nám pomáhá, v tradingu nám ale může škodit.

Vědomí vs. Podvědomí 215

Obchodování na burze bohužel zpočátku příliš nespolupracuje s podvědomím.
Většinou na naše obchodování působí velice kontraproduktivním způsobem. Pojďme si vysvětlit proč tomu tak je.

Na základě své několika měsíční práci a tvrdé dřině v oblasti backtestu a papertradingu jsme si vytvořili náš první obchodní systém, kterému maximálně důvěřujeme a víme, že fungoval v minulosti a předpokládáme, že bude fungovat i nadále. To je správné, nicméně podvědomí to bere poněkud jinak.

Založíme si účet u brokera a začneme obchodovat LIVE. Nastane první obchod, který je ztrátové, objeví se další dva ztrátové obchody. My se podíváme do svého obchodního deníku a zjistíme, že tato situace už v minulosti nastala a že se jedná pouze o jeden z mála špatných dnů, které nám náš systém, stejně jako jakýkoliv jiný, sem tam nadělí. (I já mám ztrátové dny).

Naše podvědomí tuto situaci vyhodnotí po svém a to tak, že velice negativně. Přebere si to tak, že přišly ztráty, které jsou něco naprosto nežádoucího a proto se nás bude snažit od obchodování distancovat.

Jakmile nastane další obchodní den a objeví se náš signál ke vstupu tak náš prst zamrzne na tlačítku s myši a my nejsme schopni obchod vzít. Proč ? Protože zareagovalo naše podvědomí, které se nás snaží chránit, abychom neztratili další peníze, což je zcela nežádoucí. Co se ale přihodilo. Tento obchod, který jsme díky podvědomí nezvali byl ziskový a to opravdu hodně ziskový, vydělal by dokonce více než předchozí 3 ztráty. My obchod ale nevzali a jsme stále na svých 3 ztrátách. Vidíte jak nás dokáže obchodování blokovat ?

Proto vřele doporučuji nastudovat nějakou literaturu, která se zabývá problematikou vědomí a podvědomí. Najít si určité metody jak se snažit utvořit naše podvědomí tak, aby nás v tradingu neovlivňovalo. (V některém z dalších článků budu rozebírat metodu jak vyzrát na podvědmí).

Doufám, že se vám článek líbil. Některým z vás se možná zdá, že psychologii kladou až moc velkou důležitost. Bohužel je ale pravdou, že psychologie je jednou z nejdůležitějších věcí v tradingu, se kterou se musíme poprat.

V dalších článcích si probereme další psychologické aspekty obchodování.

Administrator
Admin

Poèet pøíspìvkù : 51
Join date : 23. 11. 08

https://burza.forumczech.com

Návrat nahoru Goto down

Návrat nahoru


 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru