Nejdůležitější aspekt obchodování ? Psychologie

Goto down

Nejdůležitější aspekt obchodování ? Psychologie

Příspěvek  Administrator za Mon Nov 24, 2008 9:46 amMožná většina z vás nyní žasne co to tady blábolím za nesmysly, že nejdůležitější je přece dobře uchopit technickou analýzu a toť vše. Samozřejmě technická analýza je opravdu velmi důležitá, ale nač by nám byla, kdybychom byli neukázněnými obchodníky a nedrželi se svého poctivě připraveného plánu ?

Po prvotních fázích backtestu a papertradingu (toto téma budu rozvíjet v dalších článcích, důkladný a podrobný popis jak na tyto základy vysvětluji ve svém digitálním semináři) si je nováček absolutně jistý, že obchodní systém je v pořádku, otestoval si svou strategii jak na historických datech, tak na reálných datech s fiktivními penězi (obchodování nanečisto) a vrhne se do live obchodování (obchodování s reálnými penězi).

Nabuzen optimismem, že příjdou jen samé zisky si v duchu přepočítává kolik za danný měsíc pravděpodobně vydělá a jaký mercedes si za to následně koupí. Vyčkává tedy na vstupní signál pln nedočkavosti. Objeví se jeho formace a nováček vstoupí do obchodu, obchod ale skončí na základním SL a nováček je ve ztrátě 50$, řekne si fajn, malé ztráty střídají velké zisky, sem tam mít malou ztrátu je naprosto normální a má je každý profitabilní obchodník. Vyčkává tedy na další signál ke vstupu, formace nastane, nováček vstoupí do pozice a co se nepřihodí ? Další zásah na SL, je fuč dalších 50$ dokupy tedy 100$. Nováčkovo sebevědomí padne na bod nula, nebo spíše hluboko pod něj a ze strachu, aby nepřišel o své těžce nabyté peníze raději přestane obchodovat, zároveň se bojí, že je s jeho strategii něco v nepořádku a je rozhodnut strategii znovu testovat. Co se ale stane ? Jakmile nováček odejde od svého počítače, tak se mezitím na grafu jeho komodity objevil nádherný signál, který měl potenciál zisku rovných 400$.

Pokud tedy máte něco otestované na historických datech, kde vám to fungovalo několik měsíců nazpět, pak dostanete sebedůvěru ve svůj systém, že profitabilní opravdu je, jen je nezbytně nutné striktně dodržovat svůj plán.

Pokud od něj odstoupíte, tak vás trh převálcuje, ve výše uvedeném příkladu náš nováček skončil danný den, kvůli tomu, že nevzal ziskový obchod ve ztrátě 100$, kdyby ovšem postupoval dle svého ověřeného plánu skončil by danný den v profitu 300$.

Toto byla první nejčastější chyba, kterou nováčci dělají, existuje ještě druhá, přesně opačná:

Co když nováček bude v opačné situaci. Začne obchodovat, příjde první obchod, nováček na něm vydělá a je v profitu například 120$, pak příjde další profit 50$ a aby toho nebylo málo ještě jeden extra velký 230$. Nováček tudíž na třech obchodech vydělal 400$. Nováček má zároveň pravidlo money-managementu (o něm v příštím článku, podrobněji je vystvětlen v mém semináři), že po 3 ziscích pro danný den z trhu odchází. Našemu nováčkovi ovšem řádně narostla křídla, sebevědomí stouplo na nejvyšší možnou mez a s vědomím, že všechno ví, všechno zná, že obchodování na burze je hračka se rozhodne obchodovat dál, navíc uvěří, že ho SL jenom brzdí, tak si řekne, že jej používat nebude, příjde signál ke vstupu, který ale na první pohled je nemastný neslaný a nováček ho vezme, pozice jde proti němu, nakonec obchod ukončí se ztrátou 100$. Začne si nadávat, že do toho obchodu vstupoval, vstoupí tedy ještě dvakrát do nehezkých signálů, které na první pohled opět nevypadají zrovna vábně a vykliká si ztrátu 300$, suma sumárum nováček skončil pro danný den na 0$, místo toho, aby po několika málo hodinách odešel s profitem 400$.

Jak vidíte držet se své obchodní strategie je naprostá nutnost. Bohužel nováčky většinou naprosto opomíjena, prosím vyvarujte se tomu.Jednoznačně ANO, zní to možná až přespříliš jednoducho, ale věřte mi, že tak lehké to opravdu není, málokdo má tak dobrou disciplínu, aby se svých pravidel kdy vstupovat, jak managovat obchod a kdy ho ukončit, striktně držel. Věřím ale, že pokud jsem to dokázal já, dokážou to i jiní. Kdysi jsem býval absolutně nedisciplinovaným člověkem, ale když člověk má vůli na sobě pracovat dokáže potom být disciplinovaný na nejvyšší možnou míru.

Pokud plánujete se tradingu věnovat a berete ho naprosto vážně napiště si prosím níže uvedený text a dejte si ho na nějaké viditelné místo, u kterého trávíte spousty času.Přidám ještě jeden obrázek, který ukazuje equity (graf znázorňující zhodnocení účtu) mých obchodů. Můžete vidět, že tam jsou drobné zakodrcání směrem dolů, což představují drobné ztráty, kterých mám opravdu požehnaně, jak ale můžete vidět equity je stoupající.Equity mých obchodů za období listopad 2007. Celkově 45 obchodů se ziskem 2400$ na kontrakt (systém navyšování kotranktů bude vysvětlen v další kapitole)
Tato problamatika se dá jen stěži shrnout pár slovy, je to nekonečné téma, shrnu tedy základní pravidla, která by měl každý jedinec dodržovat:

1) Mít vytvořenou obchodní strategii.

A tu mít řádně otestovanou jak na historických datech (backtest), tak v reálu s fiktivními penězi. (papertrading)
(Funkční, historickými daty ověřenou strategii naleznete také v semináři)
Díky tomu, že si strategii řádně otestujete na historických datech v ní také získáte patřičnou důvěru, že vám danná věc funguje a pomůže vám v obchodování být klidní

2) V osobním životě se snažte být klidní

Snažte se v jakékoliv věci, kterou děláte být maximální disciplinovaní (například řízení auta a s tím spojené dodržování pravidel silničního provozu, je to sice prkotina, ale je třeba začít opravdu na drobnostech).

3) Nikdy opravdu nikdy neobchodujte s penězi, které jste si půjčili.

Vidina, že si peníze nemůžete za žádnou cenu dovolit ztratit na vás extra příjemně při obchodování působit nebude, výsledek bude značně kontraproduktivní.


4) V začátku mějte jiný zdroj příjmů

Raději buďte ze začátku skeptičtí a nedávejte výpověď v zaměstnání kvůli představě, že hned další měsíc vyděláte na komoditách balík. Ze začátku na vás bude značně působit psychika a vědomí, že musíte uspět jinak nebudete mít co jíst, vám opravdu nepomůže.

5) Věřte v pravděpodobnosti

Na historických datech jste si ověřili, že po ztrátách přicházejí zisky a opačně, že máte určitou pravděpodobnost, že vám v dlouhodobém měřítku vycházejí ziskové obchody (například cca v 70% všech obchodů).

Toto je výčet základních vlastností, které je třeba dodržovat. Pevně věřím, že tímto článkem jsem vás od obchodování na burze neodradil, jen jsem chtěl nastínit jaká realita opravdu je a nelíčit všechno v růžových barvách jak jiní prodejci.

I když je trading tvrdý business tak pevně věřím, že na něm může profitovat opravdu každý, kdo má pevnou vůli na sobě zapracovat, učit se a striktně dodržovat svůj plán.

Administrator
Admin

Poèet pøíspìvkù : 51
Join date : 23. 11. 08

Zobrazit informace o autorovi http://burza.forumczech.com

Návrat nahoru Goto down

Návrat nahoru


 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru